Żeliwiak – redukcja kosztów

Brykiety & zbrykietowany złom stalowy

Redukcję kosztów wsadu do żeliwiaka uzyskuje się przez stosowanie różnego rodzaju brykietów a także zbrykietowanego złomu stalowego.

Brykietuje się żelazostopy, węglik krzemu, grafit, drobny złom stalowy. Zagospodarowuje się w ten sposób drobne frakcje surowców oraz ich szlamy, których nie dałoby się wprowadzić wprost do strefy metalu żeliwiaka.

Zbrykietowane surowce o ściśle określonej zawartości głównego składnika oraz dużej odporności na kruszenie się (co ważne jest przy załadunku żeliwiaka i kontakcie z wsadem metalowym) z łatwością i w całości przenikają strefę żużla, zasilając precyzyjnie roztopiony metal w dozowany pierwiastek.

Najlepsze rozwiązania

Redukcja kosztów


Spajanie cementem

Brykietowane surowce są spajane cementem, co dodatkowo wnosi darmowy wapń redukując ilość stosowanego kamienia wapniowego. Ceny podstawowych składników na przykład krzemu, manganu w brykietach, są z grubsza o połowę niższe niż ceny takich samych surowców kawałkowych pierwszego gatunku. Dzięki temu możliwa jest redukcja kosztów wsadu.


Dozowanie krzemu

Jak chodzi o dozowanie krzemu, to można krzem pozyskać z brykietów tak FeSi jak i z SiC. Mówi się, że FeSi „lubi” złom żeliwny, a SiC „lubi” złom stalowy.


Elektrokostki

Na świecie stosuje się dwa typy (kształty) brykietów: kostki (prostopadłościany) i hexagonalne. W Polsce mają zastosowanie brykiety w kształcie kostek (prostopadłościanów) zwane także elektrokostkami. Mają one zawsze w sobie 1 kg surowca podstawowego (krzemu, manganu, chromu, fosforu itd.). Wrzucając jeden brykiet (kostkę) do żeliwiaka wrzuca się 1 kg podstawowego surowca, co bardzo ułatwia dozowanie żeliwiaka i komunikację technologa z jego obsługą.


Brykiety ze złomu stalowego

I jest jeszcze jeden sposób na redukcję kosztów wsadu do żeliwiaka, mianowicie brykiety wykonane z drobnego złomu stalowego w atrakcyjnej cenie, w porównaniu do ceny złomu stalowego. Są one magnetyczne więc nie ma problemu z ich mechanicznym załadunkiem do żeliwiaka.

Wszystkie te brykiety oferuje WAT Venture Sp. z o.o. w atrakcyjnych cenach. Jesteśmy ekspertami!

Przewiń do góry